top of page
Ara

CAMEKÂN'ı Sen Tasarla

Güncelleme tarihi: 24 Mar 2019

İKSV Alt Kat, İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) işbirliğiyle gerçekleştirilecek bir kamusal alan uygulaması için 26 yaş altı genç tasarımcılara açık çağrı yapıyor.


İKSV Alt Kat, İstanbul Tasarım Bienali ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK)işbirliğiyle gerçekleştirilecek bir kamusal alan uygulaması için tasarımcılara açık çağrıyapıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında, Mart 2019’da Şişhane’deki Nejat Eczacıbaşı Binası’nın giriş katında açılacak İKSV Alt Kat:Öğrenme ve Etkileşim Alanı’nın ön cephesinde yer alan 6 metrekarelik vitrin, bir tasarımve üretim alanına dönüşüyor.

CAMEKÂN nedir? İstanbul Tasarım Bienali’nin, İKSV Alt Kat ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) işbirliğinde hazırladığı program kapsamında, Mart 2019’dan itibaren bir yıl boyunca her ay genç bir grafik tasarımcı ya da iletişim tasarımcısının temel tasarım başlıklarından hareketle üreteceği bir iş, Nejat Eczacıbaşı Binası’nın ön cephesinde yer alan 6 metrekarelik vitrinde sergilenecek.

Açık çağrı:

Nokta, Çizgi, Form, Renk, Doku, Boyut, Hareket, Simetri / Asimetri, Pozitif / Negatif. Tasarımın temellerini oluşturan bu başlıklar, CAMEKÂN projesine katılmak isteyen tasarımcılara sınırsız bir hareket alanı sunuyor.CAMEKÂN için üreteceğiniz işte, tasarımın temellerini yeniden düşünmeyi hedefleyen bu başlıklardan biri ya da en fazla üçünü kullanmanız gerekiyor.Bu temel tasarım başlıklarına ek olarak sizin belirleyeceğiniz farklı kavramlarla işinizin alt yapısını nasıl kurgulayacağınız tamamen sizin inisiyatifinizde.Üretilecek tasarımlar, 2,5m x 2,5m’lik,  30 cm derinliğindeki camekân içinde sergilenecek. İşinizi üç boyutlu ya da iki boyutlu düşünebilir; tipografi, fotoğraf, video gibi farklı malzeme veya baskı yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Ölçüler: 2,5m x 2,4m x 0,30m

Kimler katılabiliyor? Projeye İstanbul’da yaşayan, öğrenim gören ya da üreten 26 yaş ve altındaki grafik tasarımcılar ve iletişim tasarımcıları başvurabilir.

Nasıl başvurabilirim? Projeye başvurmak için başvuru formunu, üretmeyi planladığınız iş ve sunumunu ve kendinizi anlatan kısa bir metni, tasarımınızla ilgili kısa bir açıklama ile Google Form üzerinden göndermeniz yeterli. Forma buradan ulaşabilirsiniz.

Ne zamana kadar başvurabilirim? Başvurularınızı 1 Şubat 2019, 18.00’e kadar yapabilirsiniz.

Kim değerlendiriyor? Başvurular, İKSV ve Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu üyelerinden oluşan 5 kişilik bir kurul tarafından değerlendirilecek. Seçilen tasarımcılara süreç içinde kurul üyeleri tarafından danışmanlık verilerek tasarımların uygulamaya geçme süreci desteklenecek. İlk dönem kurul üyeleri:

İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova İKSV Kurum Kimliği ve Yayınlar Direktörü Didem Ermiş Sanatçı, Tasarımcı, GMK Üyesi Pınar Akkurt Grafik Tasarımcı, MSGSÜ Öğretim Üyesi, GMK Üyesi Umut Südüak Fol Studio Yaratıcı Yönetmeni, GMK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Ölmez

Sonuçlar ne zaman açıklanacak? 2019 Mart-Ağustos aylarında sergilenecek tasarımlar, 8 Şubat 2019’da İstanbul Tasarım Bienali, GMK ve İKSV Alt Kat web sitelerinde açıklanacak. Katılmaya hak kazanamayan adaylar da e-posta ile bilgilendirilecek, ancak kendilerine ayrıntılı bir açıklama sunulmayacak. Projenin ikinci 6 aylık dönemi için bir açık çağrı daha yapılacak.

İKSV Alt Kat nedir?  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ile kurulan öğrenme ve etkileşim alanı. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Neden CAMEKÂN? CAMEKÂN, genç grafik ve iletişim tasarımcıları ve tasarımcı adayları için özgün fikirlerin ortaya konabileceği, geniş kitlelere ulaşan bir platform sunmayı, kamusal alanda görünürlük sağlayarak genç tasarımcıların kariyerlerini desteklemeyi hedefliyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


bottom of page