Ara

Casa Garibaldi İstanbul’da Yeniden Hayat Buldu

İstiklal Caddesi, Deva Çıkmazı’nda bulunan 'İtalyan İşçi Yardımlaşma Derneği' binası Casa Garibaldi, TÜRSAB tarafından restore edildi. Hürriyet yazarı Gila Benmayor, ' TÜRSAB Casa Garibaldi’yi İstanbul’a kazandırdı' başlığıyla sürecin detaylarını ve binanın hikayesini köşesine taşıdı. İşte o yazı:


Casa Garibaldi


"BEYOĞLU’nun kuytuda kalmış hazinelerinden biri Garibaldi Binası.

9. İstanbul Bienali’ni gezerken (2005 yılı) uğramıştım Casa Garibaldi diye de bilinen o binaya. Yer yer dökülmüş süslü duvarlarıyla parlak günler görmüş, sonra kaderine terk edilmiş, tarih yüklü güzel bir mekan hatırlıyorum. 19. yüzyılın sonunda, İstanbul’daki İtalyan topluluğunun “İtalyan İşçi Yardımlaşma Derneği”ni barındıran binanın hikayesine geleceğim ama önce değişen kaderine değineyim. Kaderini değiştiren TÜRSAB.

2012 yılında binanın sahibi İtalyan Vakfı ile imzalanan protokole göre, 10 yıllık kullanım hakkı karşılığında tarihi binanın restorasyonunu TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) üstleniyor.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın verdiği bilgiye göre, restorasyon 4-5 yıl sürüyor ve 10 milyon dolara mal oluyor.

Bağlıkaya önceki günkü telefon görüşmemizde , “TÜRSAB yeni yönetiminin uzun aylardan beri İtalyan Vakfı ile sürdürdüğü görüşmeler sonucu 10 yıllık kullanım hakkının yenilenmesiyle iki kurum arasındaki protokol imzalandı” diyor.

Yani bu durumda binanın restorasyon süreci ayrı tutuluyor ve TÜRSAB binayı 2018 yılından itibaren 10 yıl kullanma hakkını elde ediyor.

CASA GARİBALDİ’NİN HİKAYESİ

Firuz Bağlıkaya, Casa Garibaldi’nin acentalar, turizme hizmet veren kurum ve kuruluşlar tarafından kültürel amaçlı kullanılacağını belirtiyor.

İstanbul’un sadece bienal dönemlerinde kullanılan, meraklıları hariç kimsenin pek bilmediği tarihi binayı yeniden kazanmış olması sevindirici.

Casa Garibaldi’nin hikayesini en iyi bilenlerden biri restorasyon projesini yürüten sanat tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Sedat Bornovalı.

Bir dönem İstanbul’da yaşadığı bilinen, İtalya’nın birleşmesindeki önemli isim, ulusal kahraman Giuseppe Garibaldi  1863 yılında “İtalyan İşçi Yardımlaşma Derneği”ni kuruyor.


Giuseppe Garibaldi

Derneğin kuruluş amacı İstanbul’daki İtalyan işçilere, İtalyan göçmenlerle yardım etmek.

Derneğin üyeleri arasında İstanbul’daki İtalyan mimarlar da var, işçiler de.

Yani buradaki İtalyan topluluğunun tüm sosyal sınıflarını kucaklıyor.

Casa Garibaldi, derneğin kurulmasından 22 yıl sonra Garibaldi’nin arkadaşları tarafından hayata geçiriliyor.

Bornovalı’ya göre, İstiklal Caddesi, Deva Çıkmazı’ndaki bina, burada bulunan 3 ahşap evin yıkılıp arsalarının birleştirilmesi sonucu inşa edilmiş.


Casa Garibaldi Beyoğlu