top of page
Ara

Cehegín Şarap Okulu / INMAT Mimarlık

Güncelleme tarihi: 8 Eki 2018

Mimarları İspanya'da bulunan şarap okulunu şöyle anlatıyor:Avrupa Birliği tarafından finanse edilen projede geliştirilen eski mahzen, 7. yüzyılda inşa edilen ve Murcia'nın küçük Cehegín kasabasında bulunan “Casa de la Tercia” adlı bir binaya aittir.Geçmişte, üzümler avlunun içine sıkıştırılmıştı ve üzüm suyu, düşük tavanlı kireçtaşı tonozları içine oyulmuş kanallar boyunca dolaşan mahzene akıyordu. Bunlar, çömlekten yapılmış şarap fıçılarına dolduruluyordu. Şarap çömlekleri, tamamen eskiyene kadar şarabın olgunlaşma döneminde sıcaklıklarını muhafaza etmek için kısmen toprağa gömüldü.Projeye göre, bu ilginç alanı 342 metrekarelik bir galeriye dönüştürüyoruz. Burada girişteki ana tonoz camdan bir halıya dönüşmeden önce yavaşça aşağı inen bir cam rampa ile geçiyor: Şeffaf ve renksiz ancak yansımalarla dolu.

Bir duvardan geçerek, şarap dükkanını buluyoruz, ilginç detaylarla, örneğin, çam kozalakları tarafından tutulan şişelerin boyunları.
Kavramsal olarak, ham çelik ve ahşap, iç mekanın tarihi parçalarıyla iyi çalışan, el yapımı karaktere ve zamanın patinasına saygılı olan çok elemental malzemelerdir.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page