top of page
Ara

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması 2019

DASK tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen ve inşaat mühendisliği öğrencilerinin takımlarıyla yarıştığı Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na başvurmak için son tarih 21 Aralık 2018.


Yarışmanın Amaçları

İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı ve maket yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak,Deprem mühendisliği mesleğini tanıtmak ve öğrencileri bu alanda uzmanlaşmaları için özendirmek,Deprem ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak.

Kimler Katılabilir?

Üniversite öğrencileri arasında düzenlenecek DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na üniversitelerin lisans öğrencilerinden oluşan en fazla beşer kişilik takımlar başvurabilir.

Takım üyelerinin çoğunluğunu inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri oluşturmalıdır. Aynı üniversitenin mimarlık bölümlerden en fazla iki öğrenci takıma dâhil olabilir. Bir takıma aynı üniversitenin mimarlık bölümünden en fazla iki kişi katılabilir. Takım üyelerinin okuduğu üniversitede mimarlık bölümü yoksa bir başka üniversiteden mimarlık öğrencisi takıma dâhil edilebilir. Takımlara inşaat mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden bir kişi önderlik eder.

Yarışma Aşamaları

Birinci aşamada, Proje Ön Şartnamesi'ne uygun şekilde tasarlanan bina projeleri değerlendirilip ön elemeden geçecek.İkinci aşamada, ön elemeden geçen bina projeleri DASK'ın göndereceği malzemeler (balsa çıta ve levhalar) ile Teknik Şartname'ye uygun bir şekilde bina maketine dönüştürülecek.Son aşamada 7-8 Nisan 2019 İstanbul Osmanlı Arşivleri'nde düzenlenecek büyük yarışma finalinde bina maketlerinin şartnameye uygunlukları ve depremi simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları değerlendirilecek.

Yarışma Takvimi

Proje başvurusu için son tarih: 21 Aralık 2018 Seçilen takımların açıklanması, maket malzemelerin gönderilmesi ve Teknik Şartname'nin açıklanması: 7 Ocak 2019 Performans tahminlerinin ve her bir kat alanının Excel dosyası halinden gönderimi: 1 Nisan 2019 Bina maketlerinin kargo ile Osmanlı Arşivleri'ne gönderilmesi için son tarih: 6 Nisan 2019 Büyük final: 7-8 Nisan 2019 Ödül töreni: 9 Nisan 2019

Yarışmanın Kapsamı

Belirlenen kurallara göre tasarlanacak ve balsa ağacı çıtalarından ve levhalarından imal edilecek ölçekli bina maketleri bir seri sarsma masası testlerine tâbi tutularak deprem performansları deneysel bir şekilde belirlenecek.

Maket binanın başarısında en önemli faktör, "depremde yıkılmaması" olacak.

Ekonomik ve estetik faktörler de ayrı birer kriter olarak takımların performanslarını etkileyecek. Teknik puanlamada, yapının deprem performansının seviyesi (hissedilen sarsıntı seviyesinin ve yapısal hasarın azlığı); ekonomik puanlamada, maket binanın ağırlığı (malzeme miktarı) ve toplam kat alanı; estetik puanlamada ise yapı mimarisi ve pazarlama potansiyeli (poster ve sunum) gibi kriterler dikkate alınacak.

Yarışmanın kazananı bir fayda-maliyet hesabı sonucunda bulunacak en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olacaktır.

Yarışma Başkanı

Prof. Dr. Mustafa Erdik Boğaziçi Üniversitesi

Jüri

Prof. Dr. Zekeriya Polat Yıldız Teknik Üniversitesi/ İBB Gn. Sek. Dan. Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu Orta Doğu Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Alper İlki DASK Yönetim Kurulu Üyesi/İTÜ İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Alper Ünlü İstanbul Teknik ÜniversitesiDoç.Dr. Beyza Taşkın İTÜ İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Melda Göknel Eğitimci ve Akademisyen İsmet Güngör DASK Koordinatörü

Teknik Danışma Kurulu

Doç. Dr. Ufuk Hancılar Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Dr. Müh. Cüneyt Tüzün Gebze Teknik Üniversitesi, Yapı ve Deprem Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. Ozan Cem Çelik Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Ülgen Mert Tuğsal Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Cem Demir İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi Ömer Ülker İnşaat Yüksek Mühendisi

Derecelendirme ve Ödüller

Üç kuvvetli yer hareketinden herhangi birinde yıkılmadığına hükmedilen bir binayı tasarlayan takımlardan Nihai Yıllık Kazancı (NYK) en yüksek olan takım yarışmanın galibi olacak.

Yarışmada birinci olan üniversitenin ilgili bölümünün emrine laboratuvar teçhizatı temini amacıyla 50.000 TL tutarında para ödülü tahsis edilecektir. İlk üçe giren üniversite takımlarının öğrencilerine ise aşağıda belirtilen para ödülleri verilecektir:

1.takım: 15.000 TL

2.takım: 10.000 TL

3.takım: 5.000 TL

Yarışmada dört adet özel ödül verilecektir:

En İyi Mimari Özel Ödülü: Jüri tarafından seçilecektir.

En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü: Ölçümler sonucu belirlenecektir.

En İyi İletişim Becerisi ve En İyi Sunum Ödülü: Jüri tarafından seçilecektir.

Yarışma Ruhu Ödülü: Yarışma katılımcılarının vereceği oylarla seçilecektir.

Yarışma Hakkında

DASK Depreme Dayanıklı Tasarım Yarışması, 2003'ten beri ABD'de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü'nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından düzenlenen Sismik Tasarım Yarışması'nın (Seismic Design Competition) Türkiye versiyonudur. Konsepti ve mekanizması ile birlikte Türkiye'de ve dünyada büyük yankı uyandıran DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması hem ulusal hem de uluslararası arenada birbirinden prestijli ödüller kazanmıştır.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page