top of page
Ara

Gri Yapılara Renksel Dönüşüm

Güncelleme tarihi: 1 Nis 2019

Genç Instagram kullanıcısı Paul Eis, gri binaların renksiz halini renkli gösterilere dönüştürüyor. Şimdilik sadece Instagram'da.


Alman mimarlık öğrencisi Paul Eis, Instagram @ the_architecture_photographer adlı hesabındaki kişisel Berlin ve Hamburg'un özgün çekimlerine parlak renkler uygulayarak dönüştürüyor.


Paul Eis, mimarlık hayatının tutkusu sayılsa bile, 2015 yazında Instagram ile yolculuğuna başladı. Şehirde çektiği fotoğraflarda renklerin olmaması dikkatini çekti. Parlak renkler kullanarak binalara yeni bir görünüm vermeye karar verdi.

Kişisel makyajını gerçekleştirdiği ilk binalar, Doğu Berlin'deki tipik sosyalist konut sitelerinden bazılarıydı.


Projesinin ilk adımında, sadece düz cepheleri renklendirdi. Ardından Berlin ve Hamburg'dan çağdaş binalar da dahil olmak üzere serisine bütün binaları ekledi.

Fotoğraf serisinin karakteristik unsurlarından biri olan aynı tekdüze mavi arka planı izleyicinin gözlerinin binaya odaklanmasını sağlıyor.

Proje, Berlin ve Hamburg mimarisinin ne kadarının sanat eseri olarak anlaşıldığını göstermenin bir yolu olarak görülebilir.

Paul Eis şöyle diyor: “Benim projem, modern mimarlık üzerine bir eleştiri değil, Berlin'deki konut piyasası nedeniyle sıkıcı konut sitelerinin yükselişiyle ilgili. Şirketlerin neden iyi mimarlık yaratmak için çok az özen gösterdiklerini anlamak zor. Belki de alıcıların zihniyetidir ya da mimarlığa ilgisizliğidir. Bilmiyorum. Ama çok sıkıcı görünen yeni binaları her gördüğümde içim acıyor ve özellikle beyaz cepheler kirlendiğinde sadece birkaç yıl içinde çirkin görüneceğini biliyorum. ”

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page