Ara

Harbin Opera Evi

Güncelleme tarihi: 9 Ara 2018

Kış festivaliyle ünlü Çin'in Harbin şehrindeki Harbin Opera Evi, Pekin Merkezli MAD Architects mimarlık ofisi tarafından tasarlandı. MAD ekibinin projesi, 2010 yılında Harbin Kültür Adası kapsamında açılan uluslararası yarışmayı kazandı.

Yukarıdan bakıldığında 850.349 metre karelik yapının dış hatları, çevredeki su yollarının ve karlı arazinin bir uzantısı gibi görünüyor.

Opera Binası, etkinliklere ev sahipliği yapan 1.800 dönümlük bir kamusal alan içinde yer alıyor. Yapının gösteriler için iki salonu ve bir galeri alanı bulunuyor. Bu üç bölümün bağlantısı, beyaz alüminyum panellerle dalgal bir formda bağlanmış durumda.


Heykelsi yapıyı tasarlayan MAD mimarlık ofisi kurucusu Mimar Ma Yansong, yapının daha doğal bir yaklaşım sunan mimariler için ilham kaynağı olmasını umuyor ve ekliyor: “Harbin Opera Binası'nın modern mimarlık ve kentsel planlamada eksik olan duygusal bir yönü var”.

Yapı, Harbin İşçi Rekreasyon Merkezi ve Harbin Büyük Meydanı'nı da kapsayan Songhua Nehri'nin yeni sanat alanı Harbin Kültür Adası'nın en önemli bölümünü oluşturuyor.Çin modern mimarisi genellikle yoğun ve yüksek yapılardan oluşsa da MAD, kar beyazı yapısının rahatlatıcı bir estetiğe sahip olmasını istedi.

Ma, “Binanın ufuk çizgisiyle bir olmasını istiyordum. Bu yüzden arazinin bir parçası gibi hissediliyor” diyor. "Nehir yataklarından suyun akış modelini aldım ve onu modern mimariye dönüştürdüm" diye açıklıyor.


“Binayı rahat ve zaman geçirme isteği yaratan bir mekan olması için açık alanlarla şekillendirdik. İnsanların bir dağ gibi, binaya tırmanabilmesini istedim."Opera binasına ziyaretçilerin gelmesi için gösteri olması gerekmiyor. Bina her za