Ara

İspanya'nın EXPO 2020 Fuar Pavilyonu

En son güncellendiği tarih: 11 Eki 2018

İspanya'nın Dubai'deki EXPO 2020 Ulusal Pavilyonunun, açılan yarışma sonucunda Selgascano ve FRPO mimarlık tarafından tasarlanmasına karar verildi.


Fuar pavilyonu, çelik çerçeve içinde yer alan dokuz adet şişirilebilir sarı ETFE silindirin oluşturduğu kanopisiyle dikkat çekiyor. Kolay demonte edilebilen, hafif malzemelerin seçilen yapının sürdürülebilir olması hedefleniyor. 'Nefes alan bir mekan' olarak tanımlanan şişme yapı, ışığa ve esintiye göre yukarı ve aşağı yönde salınım yapabiliyor.İspanya Pavilyonu , görünümüyle ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi ve akılda kalan bir deneyim sunmayı hedefliyor. İspanya'nın yenilikçi ve yaratıcı bir ülke olduğu imajını pekiştirmeyi amaçlayan proje, tipik bir İspanyol meydanını yeniden yorumluyor.

Dubai'nin sıcak ikliminde ziyaretçilerin ihtiyacı olan serinlik, açık alanlarının fazlalığı ve mekana yerleştirilen fanlarla destekleniyor.Projede ayrıca ziyaretçilerin dinlenmeleri için bir restoran ve tapas bar da bulunuyor.Pavilyona , bahçeye açılan verandadan hafif bir tırmanışla giriliyor. Rampa ziyaretçileri ikinci bahçenin gölgeli, alanına taşıyor. Burada, rotayı takip eden projeksiyonlar bulunuyor. Güzergahın sonunda, doğal ışık alan ve sergi alanının ihtiyaçlarına göre kapatılabilen ikinci bir Sergi Galerisi'ne gidiliyor. Galeri çıkışta mağazalara yönlendiriyor ve tur üçüncü bahçede sona eriyor. Burada çok amaçlı alan ve büyük sarmal merdivenler galeriye geri dönüyor.

Binanın yapısal sistemi, 2 alt sisteme ayrılıyor. Taşıyıcı sistemi, silindirik çelik direkler ve kavisli çelik kirişlerden oluşuyor.


Bu sistemde dört ana özellik öne çıkmaktadır: montaj ve demontaj kolaylığı, formların esnekliği, taşıma kapasitesi ve hafiflik. Binanın çevresi boyunca demirlemiş farklı yüksekliklerde bir kablo ağı bulunuyor.
Pavilyon, 1.000 metrekarelik çatı foto-voltaik panelleri yardımıyla sıfır emisyon yayacak şekilde tasarlandı.


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör