Ara

Londra Merkezinde Bir 'Lale' Yükselecek

Londra, doğadan ilham alan tomurcuk formuyla Türkçede lale anlamına gelen ‘The Tulip’ adındaki gökdeleni konuşuyor. Foster + Partners Mimarlık ve Safra Group, 305 metre yüksekliğindeki gökdelen için Londra Belediyesi'ne başvurdu. Başvuru kabul edilirse yapının 2025’te tamamlanması hedefleniyor.


Foster Mimarlık Ofisi tarafından detayları açıklanan gökdelen, yine aynı tasarım ekibinin en önemli yapılarından olan ve 'The Gherkin' olarak da bilinen '30 St Mary Axe' binasının yanında yer alacak. Lale formundaki tasarımın gövdesinde beton, tomurcuk bölümünde ise cam malzeme kullanılıyor. Binanın tepesinde yer alan tomurcuk şeklinde cam kafes, 130 metre yüksekliğinde ve kullanıcılara farklı seyir deneyimleri sunuyor.Bina sadece biçimsel olarak değil, işlevsel olarak da bölgedeki yapılar arasında fark yaratmayı hedefliyor. 2000'li yılların başından bu yana Londra silüetine eklenen yapılar, şehrin küresel bir finans merkezi olmasını yansıtıyordu. Yeni binanın ise; Londralılar ve turistler için bir sanat, kültür ve eğitim alanı olması hedefleniyor.


Gökyüzü Sınıfları

Gökdelenin en üstünde yer alan ve bina sahipleri tarafından işletilen eğitim tesisi, programın en önemli özelliklerinden biri. Sınıfların, 20.000 devlet okulu öğrencisi tarafından ücretsiz olarak kullanılması planlanıyor. Böylece öğrencilerin, Londra'nın tarihi siluetini ve dinamizmini 300 metre yükseklikten gözlemleyerek öğrenmesi amaçlanıyor.Benzersiz ziyaretçi deneyimleri

Lale formundaki yapının üstündeki şeffaf katlar, Londra'yı seyretmek isteyen ziyaretçilere farklı deneyimler sunuyor. Mimarların deneyim tasarımında 360 derecelik manzaraya hakim restoran ve barlar, cephede yürümeyi sağlayan gökyüzü galerileri ve heyecan veren cephe asansörler yer alıyor. Ziyaretçilere ayrıca Londra'nın tarihi hakkında uzman rehberler, özel sunum materyalleriyle eşlik edecek.