Ara

Mont-Ras Şarap İmalathanesi / Jorge Vidal + Víctor Raholaİspanya'da bulunan şarap imalathanesinin mimarları projeyi şöyle açıklıyor:Bir şaraphanenin inşaatı ve şarap üretiminin yapılması, arazinin şartlarına sıkı sıkıya bağlıdır. Şarabı tanımlayan koku, renk, lezzet ve kıvamdır. Şarabın dönüşüm sürecinin mekanda hissedilip algılanabilmesi gerekir. Bunun için dört temel yönüyle çalıştık:1- Şarap imalathanesinin fonksiyonları, şarap üretme alanları ve mevcut arazi evi arasında kurulan ilişkinin birleşimidir . Şarap üretimi için dört ana alan vardır. Bunlardan sonuncusu depolama ve hizmet alanınıdır. Sağdaki ilk ana alanda, laboratuarların ve dondurucuların yanında, üzüm bağları için tüm tarım aletleri ve araçları için mekan yer alır.

İkincisi, “mosto şarabı” üretimi için gerekli tüm fıçılar içindir. Üçüncü alan, dinlenmesi ve şişelenmesi içindir. Sonuncusu, tadım alanıdır. Açılmaya hazır olan şişelerin saklanması ve tadımı içindir. Evin üst kısmından bir tünel ile giriş vardır. Diğer üç alana erişim doğrudan üzüm bağlarından yapılır.
2.- Toprak nemi, şarabın korunmasına yardımcı olur. Şaraphaneyi, ideal sıcaklıkla tutmak için ev arazisi için bir platform oluşturmasına karar verdik.
3.- Aydınlatma ve alan düzenlenmesi,mekan derinliği sağlar.


4.- Çatısı, hiperbolik kemerlerin üzerinde yer alan bir bahçedir. Aynı zamanda suyu yeniden kullanımı için biriktirir. Dış duvarlar, yapının formuna uygun tuğla malzemeden örülmüştür.


  • Mimarlar Jorge Vidal, Víctor Rahola

  • Proje Yeri Lugar Barri Canyelles, 17, 17253 Mont-ras, Girona, İspanya

  • Alan 573,64 m2

  • Proje Yılı 2016

  • Fotoğraflar José Hevia

  • Üreticiler Ceramica Elies


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör