top of page
Ara

Türkiye Mimarlık Yıllığı 2018

Son başvuru tarihi 15 Şubat olan Türkiye Mimarlık Yıllığı, 2018 yılında tamamlanmış, mimarlık, kentsel tasarım, peyzaj mimarlığı, iç mimarlık, koruma/onarım/restorasyon, geçici strüktür/yerleştirme alanlarından adayları bekliyor.


Türkiye Mimarlık Yıllığı 2018

Arkitera Mimarlık Merkezi'nin düzenlediği yıllık, yerli veya yabancı tasarımcılar tarafından, Türkiye'de, son bir yılda üretilen yapılı çevreyi belgeleme, sergileme ve tartışmaya açmayı amaçlıyor.

Türkiye Mimarlık Yıllığı, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından oluşturulan ve her yıl üyeleri değişen bağımsız bir seçici kurul tarafından, Türkiye Mimarlık Yıllığı Yönetmeliği'ne göre hazırlanmış şartname maddeleri kapsamında yapılacak açık çağrıya gelen başvuruların değerlendirilmesi ile oluşturulan bir proje listesi ve sergisidir.

Buna ek olarak, 2018 yılından itibaren ilk defa bir dizi panel toplantısı aracılığı ile yıllıkta yer alacak olan 6 proje daha derinlemesine incelenecek ve tartışılacaktır.

Mimarlık Yıllığı yayın, sergi ve panel olmak üzere 3 etaptan oluşur:

1. Yayın

Seçici kurulun yıllığa dahil etmeye karar verdiği projeler Arkitera.com web sitesinde yayınlacaktır.

2. Sergi

2014 yılından beri her sene derlenen Türkiye Mimarlık Yıllığı bugüne kadar, Studio-X Istanbul, İzmir Mimarlık Merkezi (İzmir Mimarlar Odası), Ankara Mimarlık Merkezi (TSMD), Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Bursa Akademik Odalar Birliği’nde (Bursa Mimarlar Odası) ve Abdullah Gül Üniversitesi Sergi Salonu’nda sergilendi.


Türkiye Mimarlık Yıllığı 2018
Mimarlık Yıllığı, bu yıl da 14-25 Mayıs tarihleri arasında Studio-X Istanbul’da sergilenecektir.

3. Panel

Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak, sergilenen projeler arasından seçilen 6 projenin, sergiyi izleyen günlerden yapılacak panellerde derinlemesine tartışılması da amaçlanıyor. Mimarlık Yıllığı Panelleri “halk oylaması ile seçilen 3 + seçici kurul tarafından seçilen 3” proje olmak üzere toplam 6 proje için, İstanbul’daki sergiyi izleyen 2 hafta içinde yapılacak.

Proje müellifi (veya tasarım ekibinden bir temsilci) ve seçici kurulun moderatörlüğünde gerçekleşecek panellerde halk oylaması ile seçilecek olan “en çok tartışılmaya değer 3 proje” ve seçici kurulun bu seçim ile eşleştireceği 3 proje derinlemesine tartışılacak.


Türkiye Mimarlık Yıllığı 2018

Seçici Kurul Üyeleri

Melike AltınışıkHaydar KarabeyNilüfer KozikoğluArzu NuhoğluMustafa Toner

Başvuru:

Mimarlık, kentsel tasarım, peyzaj mimarlığı, iç mimarlık, koruma/onarım/restorasyon, geçici strüktür/yerleştirme ve benzer çalışma alanlarında üretilmiş projeler aday gösterilebilir.Yalnızca uygulanmış / inşaatı bitmiş projeler değerlendirilir.Her yıl, yalnızca yıllığın ilan edildiği yılın içinde inşaatı bitmiş projeler aday olabilir.Diğer başvuru koşulları, adaylık şartları ve değerlendirme şartları için lütfen şartnameyi inceleyiniz.

Başvuru İçin İstenen Belgeler

Form: Proje metni ve künyesinin yer alacağı Proje bilgi formu eksiksiz doldurulmalıdır.Görseller: Projeye dair fotoğrafların yanı sıra planlar, kesitler ve benzeri teknik çizimlerin de gönderilmesi zorunludur. Tüm görseller JPEG, TIFF veya PDF formatında, yatayda en az 2.000 piksel genişlikte (veya daha büyük) ve 300 dpi çözünürlükte olmalıdır.TeslimProje bilgi formu doldurulup, projeleri görselleri ile birlikte mimarlikyilligi@arkitera.com e-posta adresine iletebilirsiniz.

Takvim

Başvuruların İlanı 22 Kasım 2018Son Başvuru Tarihi 15 Şubat 2019Sonuçların İlanı 25 Mart 2019Mimarlık Yıllığı İstanbul Sergisi Açılışı (Studio-X Istanbul) 14-25 Mayıs 2019Mimarlık Yıllığı Panelleri (Studio-X Istanbul) (14-25 Mayıs tarihleri arasında)

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page