top of page
Ara

2020 Dünya Mimarlık Başkenti Rio de Janeiro

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, Brezilya'nın en büyük ikinci kenti Rio de Janeiro'yu 2020 Dünya Mimarlık Başkenti seçti.Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından yapılan açıklamada, Brezilya'nın ikinci büyük kenti Rio de Janeiro'nun 2020 Dünya Mimarlık Başkenti olarak seçildiği duyuruldu.


UNESCO Kültür Genel Müdür Yardımcısı Ernesto Renato Ottone tarafından yapılan açıklamada, "Geniş ve kaliteli faaliyetlerinin yanı sıra Dünya Mimarlık Başkenti Rio de Janeiro, sürdürülebilir kentsel gelişiminde önemli kültür ve mimari rolünü sergileyecektir" ifadesine yer verildi.


Finalde Fransa'nın başkenti Paris ve Avustralya'nın Melbourne kenti ile yarışan Rio de Janeiro böylece Temmuz 2020'de 27'ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Mimarlar Birliği Dünya Kongresi'ne de ev sahipliği yapmaya hak kazanmış oldu.

Dünya Mimarlık Başkenti kampanyası UNESCO VE Uluslararası Mimarlar Birliği tarafından Kasım 2018'de başlatılmıştı.


UNESCO ve UIA, kentleşme sorunları, iklim değişikliği ve mimari mirasın korunmasının zorlukları gibi problemler ile sık sık yüzleşmek zorunda kalan iki kurum. İki kurum yaptıkları bu yeni anlaşmayla yerel ve ulusal hükümetleri; medya ve toplulukları seferber ederek bu zorluklara daha hızlı yanıt vermeyi amaçlıyor.


"Dünya Mimarlık Başkenti" olarak seçilen şehir, kültür, miras, şehir planlaması ve mimarlık ile ilgili dünyada olan biten acil durumlarla mücadele eden küresel bir forum haline gelecek. UNESCO, UIA ve yerel kurumlar, sadece mimarları ve şehir planlamacılarını değil, aynı zamanda ilgili sektörlerden profesyonelleri de kapsayacak projeleri teşvik edecek etkinlikler düzenleyecek.

1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page