top of page
Ara

2020 Dünya Mimarlık Başkenti Rio de Janeiro

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, Brezilya'nın en büyük ikinci kenti Rio de Janeiro'yu 2020 Dünya Mimarlık Başkenti seçti.Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından yapılan açıklamada, Brezilya'nın ikinci büyük kenti Rio de Janeiro'nun 2020 Dünya Mimarlık Başkenti olarak seçildiği duyuruldu.


UNESCO Kültür Genel Müdür Yardımcısı Ernesto Renato Ottone tarafından yapılan açıklamada, "Geniş ve kaliteli faaliyetlerinin yanı sıra Dünya Mimarlık Başkenti Rio de Janeiro, sürdürülebilir kentsel gelişiminde önemli kültür ve mimari rolünü sergileyecektir" ifadesine yer verildi.


Finalde Fransa'nın başkenti Paris ve Avustralya'nın Melbourne kenti ile yarışan Rio de Janeiro böylece Temmuz 2020'de 27'ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Mimarlar Birliği Dünya Kongresi'ne de ev sahipliği yapmaya hak kazanmış oldu.

Dünya Mimarlık Başkenti kampanyası UNESCO VE Uluslararası Mimarlar Birliği tarafından Kasım 2018'de başlatılmıştı.


UNESCO ve UIA, kentleşme sorunları, iklim değişikliği ve mimari mirasın korunmasının zorlukları gibi problemler ile sık sık yüzleşmek zorunda kalan iki kurum. İki kurum yaptıkları bu yeni anlaşmayla yerel ve ulusal hükümetleri; medya ve toplulukları seferber ederek bu zorluklara daha hızlı yanıt vermeyi amaçlıyor.


"Dünya Mimarlık Başkenti" olarak seçilen şehir, kültür, miras, şehir planlaması ve mimarlık ile ilgili dünyada olan biten acil durumlarla mücadele eden küresel bir forum haline gelecek. UNESCO, UIA ve yerel kurumlar, sadece mimarları ve şehir planlamacılarını değil, aynı zamanda ilgili sektörlerden profesyonelleri de kapsayacak projeleri teşvik edecek etkinlikler düzenleyecek.

1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Mimar olarak, bir proje ile sunum yapmak üzere 18-22.07.2021'de Rio /Brezilya'da düzenlenen kongre için davetiyem geldi.Projemin konusu: Kentsel Dönüşüm ve Kentleşmede kentleşme politikası ve hukuku...

27. Dünya Mimarlar Kongresi UIA2021RIO - 18-22 Temmuz 2021:

Korona virüs Pandemi'sinin tetiklediği küresel kriz, 27. Dünya Mimarlar Kongresi'nin Temmuz 2021'e ertelenmesine neden oldu. Aslında 2020 Kasım ayında yapılması planlanmıştı.Tabi ki Allah kısmet ederse 2021'de yapılacak.

Harikulade Kent Rio de Janeiro' da düzenlenecek olan kongreye

Dünya' nın her yerinden mimarlar, kent düşünürleri, araştırmacılar, öğretim üyeleri, sosyal ve gençlik hareketleri, BT ve sistem şirketleri, akademik ve çok taraflı kurumlar, siyasi ve ulusal temsilciler, nefes kesen manzaralara karşı buluşmaya davet edildi. Rio, sosyal yaşam alanlarının inşasıyla ilgili deneyimleri karşılaştırmak ve paylaşmak için çok uygun bir şehir.

Like
bottom of page