Ara

Ahşap Yapıların Yangın Riski

Güncelleme tarihi: 10 Eki 2018


Ahşap Yapıların Yangın Riski

Ahşap yapı dendiğinde, çoğumuzun aklında, küçükken önünden geçtiğimiz gözalıcı işlemelerle süslü, o görkemli yalılar, köşkler, konaklar belki de içinde doğup büyüdüğümüz mütevazi 2 katlı ahşap evimiz canlanır. Ahşap merdivenlerden her çıkışımızda duyduğumuz o ritmik ses hala kulaklarımızdadır. Ahşabı diğer yapılardan ayıran belki de en önemli özelliği içinde yaşayanlar gibi canlı olmasıdır. Bizimle beraber büyür, gelişir, yaşlanır. Ancak her zaman dimdik ayakta durmasını bilir.


Ahşap Yapıların Yangın Riski

Ahşap yapıların mimari açıdan güzelliklerinin yanında diğer yapı türlerine nazaran birçok üstün özelliği var:

• Deprem riski açısından oldukça güvenilirdir. Bir metreküp ahşap, bir metreküp betona göre ‘’5 kat’’, çeliğe göreyse ‘’13 kat’’ daha hafiftir ayrıca sahip olduğu esnek yapı sayesinde olası büyük deprem kuvvetlerine bile başarıyla karşı koyabilir. Fay hattı yapısı bakımından ülkemize benzerliğiyle dikkat çeken önemli deprem bölgesi Kaliforniya’daki konutların nerdeyse tamamının (% 95) ahşap oluşu bunun en önemli kanıtıdır.

Ahşabın betona göre ısı izolasyon kat sayısı ‘’16 kat’’ daha fazladır. Bu sayede ahşap evler, yazın soğuk; kışın sıcak kalır.

• Yapı malzemesi olarak ahşabın kullanılması inşaat süresinin önemli ölçüde (yaklaşık % 20 oranında) kısalmasını sağlar.

• Ahşabın montajı insan gücü ile şantiyede yapılabilir, kule vinçler ve ağır iş makinalarına ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca her türlü hava şartlarında montaj avantajı vardır. Farklı iklim koşullarına uyumluluk gösterir. Ekvatorda, kutuplarda dahi kolaylıkla imal ve inşa edilir.

• Özellikle çatı taşıyıcı sistemlerinde ahşap kirişler kullanılması, uzun açıklıkların rahatlıkla geçilmesini sağlar.

• Ahşap, dünyadaki yegane ‘’dönüşümlü’’ yani kendini yenileyebilen ve inşaası sırasında en az atık veren yapı malzemesidir.

• insanla birlikte nefes alan yapısı sayesinde ahşabın, insan sağlığına da olumlu etkileri vardır. (Öncelikle nefes yolları ve romatizmal rahatsızlıklarda olumlu etkisi kanıtlanmış olup henüz tıbben ölçülemese de psikolojik faydalarına da rastlanmıştır.)

• Ve belki de hep aksi düşünülen ahşabın çok önemli özel

liği, diğer yapı malzemelerine kıyasla yangına daha dayanıklı oluşu...


Ahşap Yapıların Yangın Riski

Aslında ahşap ve yangın kelimeleri yanyana geldiği andan itibaren çoğumuzun tüyleri diken diken olur! Oysa yangına dayanıklı olsun diye çelik kolonların ahşapla kaplandığını, spor salonu gibi büyük kalabalıkların bulunduğu yapıların çatılarında, yangın sırasında çökmesin diye ahşap elemanlar kullanıldığını çoğumuz bilmeyiz.

Kapalı bir mekanda yangın çıktıktan kısa bir süre sonra sıcaklık birkaç yüz dereceye ulaşır. Metal çok iyi bir ısı iletkeni olduğundan yangın sırasında sıcaklık 500-600 derecelere çıktığında, bütün mekanik dayanım özelliğini kaybederek çöker. Ancak ahşap, iyi bir iletken olmadığından mekanik özelliklerini kaybetmeden yangına metallere göre çok daha uzun süre dayanır. Alev ve ısı yüzeyde bir karbon tabakası oluşturarak alevin iç kısımlara yayılmasını azaltır. Sanıldığının aksine ahşap yapılar, yangına dayanıklılık açısından çelik ve betonarme yapılara göre çok daha güvenlidir. Ahşap, ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliği sayesinde yangına 30 ile 90 dakika arasında dayanabilirken çıplak çelik, genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle ancak 10 dakika dayanabilir ve sonra çöker (11 Eylül saldırılarında aşırı sıcaklık nedeniyle çöken ikiz kulelerde olduğu gibi).


Ahşap Yapıların Yangın Riski